Trešdiena, 17. augusts
Vārda dienas: Vineta, Oļegs

Pāles pagasta novadpētniecības muzejs

Vidzemes lībiešu pēcteču nometne Pālē 2009. gadā
Pāles pagasta novadpētniecības muzejs (Pāles pagasta Kalnakrogā) ir vienīgais Latvijā, kurā ir iespējams uzzināt par Vidzemes lībiešu vēsturi. Muzejā var iepazīties Vidzemes lībiešu dzimtu- Ādmīdiņu, Bērziņu, Bisnieku, Lielnoru, Feldmaņu, Gīzu un citiem dzimtas kokiem.
Piedāvā: gida pakalpojumi
Darba laiks:
Pirmdiena-piektdiena: 11-16
Adrese: Pāles pag., Kalnakrogs
GPS: lat: 57.705938; lon: 24.654306
Tālrunis: +371 26489008
Internetā:pales_nm@limbazi.lv

Muzeja aizsākumi meklējami 1995.gadā, kad sākta veidot ekspozīcija.Šobrīd apskatāmas 3 ekspozīciju telpas, kuras stāsta par Pāles un tās apkārtnes vēsturi, kā arī par ievērojamākiem novadniekiem, arī  par  mācītāju un pirmo  Dikļu dziesmu svētku diriģentu Juri ( Georgu)  Neikenu.

Aplūkojama arī viena atklātā krājuma telpa ar eksponātiem no 19.gs.sākuma līdz 20.gs. beigām.

Muzejā aplūkojama arī izstāde "Vidzemes lībieši un viņu pēcteči", kurā apkopota pamatinformācija par Vidzemes lībiešiem, skatāmi materiāli no 1932.un 1938.g. LU Anatomijas institūta direktora J.Prīmaņa organizētajām antopoloģisko pētījumu ekspedīcijām Vidzemes jūrmalā (materiāli no J.Prīmaņa Anatomijas muzeja) un ieskats Vidzemes lībiešu dzimtu - Ādmīdiņu, Bērziņu, Bisnieku, Feldmaņu, Gīzu, Jēkabsonu, Kalēju, Kariņu, Lielnoru, Pļaviņu un Zīlemaņu - vēsturē. Skatāmi arī dzimtu koki, kuru sākumi meklējami 18.gs., bet pēcteči sameklēti līdz mūsdienām.

Šobrīd nešaubīgi var uzskatīt par maldīgu viedokli, ka lībieši Vidzemē ir izmiruši jau 19. gadsimta otrajā pusē. Pētījumi arhīvos un novada pareizticīgo un luterāņu draudžu nepublicētie dokumenti pierāda, ka lielākā daļa šo dzimtu ir bijušas plašas un sazarotas, to pēcteči vēl arvien dzīvo ne tikai Svētciema apvidū, bet visā Latvijā un ārvalstīs.

 

 


 

  AtpakaļPastāsti draugiem 
Piesakies jaunumiem

Mājas lapa izveidota Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2014. - 2020. gadam projekta "Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai" (HANSA), nr. CB110, ietvaros.