AINAŽI SALACGRĪVA LIMBAŽI ALOJA un STAICELE

„Limbažu Filcs” vēstures liecību ekspozīcija

Audio:

Pastāvīga bijušās Fabrikas „Limbažu Filcs” vēstures liecību ekspozīcija. Vēsturisks stāstījums. Filcēšanas darbnīcā iespēja iemēģināt roku filca suvenīru gatavošanā.

Dabīgais materiāls - vilna - bija viena no tirdzniecības precēm, ar ko viduslaikos andelējās vietējie tirgoņi. Plašākais vilnas izmantošanas uzplaukums Limbažos saistīts ar fabriku "Limbažu Filcs", kas ir vienīgais lielais rūpniecības uzņēmums pilsēā visā Limbažu vēsturē. Fabrika darbu uzsāka 19.gs. otrajā pusē, kad Ziemeļvidzemē sākās straujš tekstilrūpniecības uzplaukums. 20.gs. sākuma gados "Limbažu Filcs" bija viens no lielākajiem uzņēmumiem Latvijā ar 500 darbiniekiem. mazpilsētas dzīve noritēja saskaņā ar fabrikas svilpes signālu, kas darbojās vēl padomju laikos. Strādāja maiņās - ilgums bija 11 stundas.

Sākumā mehānismus darbināja ar tvaika spēku, bet 19.gs. nogalē fabrikā uzstādīja "Lenc" firmas elektrostaciju, kā kurināmo izmantojot Duņezera Droģu purvā sarakto kūdru. Saražoto elektroenerģiju izmantoja ne tikai fabrikas vajadzībām, bet arī pasta un policijas ēkās, dzīvojamo namu un ielu apgaismošanai. Fabrikā ražoja kungu un dāmu cepures, filcu, filca zābakus. Vēlāk padomju gados cepuru ražošana tika pārtraukta, ražoja tikai velteņus līdz pusmiljonam gadā. Strādniekiem bija arī savs klubs, te bija arī viens no pirmajiem televizoriem Limbažos.

Filca velteņu stāsts Limbažos beidzas 1992.gadā, kad, nesaņemot samaksu par pasūtījumu, fabrika darbu pārtrauca. 1996.gada maijā bijušo īpašnieku Husmaņu mantinieku pārstāvji Privatizācijas aģentūrā fabriku nopirka par 1 latu. Mūsdienās daļā fabrikas telpu ierīkots Mūžizglītības un veselības veicināšanas centrs "Filcītis", bet ražotnes tukšās ēkas gaida jaunas idejas un vērienīgas investīcijas.

Atrašanās vieta
Mūru iela 21, Limbaži
lat: 57.51467723428244; lon: 24.71054982660082
Pieejamība

Kontakti
Darba laiks
Iepriekšēja pieteikšanās
TUVUMĀ ESOŠI OBJEKTI

Mūžizglītības centrs „Filcītis ”

Adrese:Mūru iela 21, Limbaži
Tālrunis: +371 20030380
Senās Limbažu Filca fabrikas vēstures liecību ekspozīcija. Fabrikas teritorijas un atjaunotās kluba ēkas apskate. Vēsturisks stāstījums, īsfilmas par filca
ražotni. Filcēšana. Mūsdienu filca darinājumu izstāde. lasīt vairāk ››

Ģildes iela

Veidojusies 14.gs. Apbūvēta 18. gs. beigās un 19. gs. Uz šīs ielas atrodas nams, kurā par fotogrāfa K. Sarkangalvja palīgu strādājis gaišreģis Eižens Finks. Gids, vadājot pastaigā pa pilsētu, parādīs arī, kur uz Ģildes ielas atradies pilsētas cietums.

lasīt vairāk ››

Sabiedrisko aktivitāšu un mūžizglītības centrs "Filcītis"

Adrese:Mūru iela 21, Limbaži
Tālrunis:+371 29430161

Limbažu muzejs

Adrese: Burtnieku iela 7, Limbaži
Tālrunis: 64070632
Burtnieku iela 7. 19.gs. sākumā celtajā Rīgas rātes jaunajā pilī jeb Pilsmuižas pārvaldnieka ēkā iekārtota vēstures ekspozīcija un izstāžu zāles.
lasīt vairāk ››

Limbažu Vecais rātsnams un sienu gleznojumi

Adrese:Burtnieku iela 4, Limbaži
Tālrunis:+371 26351433, +371 28622379

Pasteļtoņos gleznoti kuģi, klintis, cilvēki, nami, ainavas: motīvi it kā no pasakām, it kā no flāmu glezniecības… Tāda aizplīvurota pasaule dveš no minētā nama mansarda stāva sienu gleznojumiem. Tādus savulaik pasūtījis kāds Braunšveigs, par kuru zināms visai maz, toties pateicoties namatēva gaumes izjūtai, nu viņa vārds tiek bieži še daudzināts. Mūsdienās šie sienu gleznojumi atzīti par valsts nozīmes mākslas pieminekli. 

lasīt vairāk ››
  Atpakaļ  izdrukātPastāsti draugiem 
Piesakies jaunumiem

© 2009-2024 Limbažu novada pašvaldība. Visas tiesības aizsargātas »