AINAŽI SALACGRĪVA LIMBAŽI ALOJA un STAICELE

  

Unikāla dabas vērtība ir viens aiz otra sarindojušies Skujas, Auziņu, Mazezers, Dziļezers, Bruņķītis un Riebezers – Jumpravmuižas ezeru virkne. Tos šķir tikai 20 m plata zemes strēle. Gunāra Līcīša izveidotais mazgabarīta sporta lidmašīnu lidlauks „Langači” ir oficiāli atzīmēts Eiropas aviācijas kartēs. Tas piedāvā pilotu skolu, mācību vai izklaides lidojumus, aerofotografēšanu. Īpašu uzmanību piesaista padomju laikos ražotā lidmašīna AN–2. Nabes lepnums ir Sibīrijas ciedrupriežu stādījums (izveidots 20. gs. 20. gados). Valsts aizsargājamā dendroloģiskā stādījuma platība ir 0,15 ha. Priedes labi redzamas no attāluma kā tumša skuju koku audze. Pļavā pie Ozolkalnu mājām iepleties Ozolkalnu ozols. Tā stumbra apkārtmērs ir 6,6 m.

Valsts prezidents Kārlis Ulmanis, ciemojoties 1921. gada 13. novembrī Limbažu pagasta „Stūrīšos”, sanākušajiem ciema ļaudīm no mājas balkona sacīja: „Pildīsim ikviens savus pienākumus ar sirds dedzību, lai paaudžu paaudzes, kas nāks pēc mums, redz, ka šeit darbojušās latvju rokas un dzīvi veidojušas latvju smadzenes.” Jolantas Rābantes „Stūrīši” patiešām kļuvuši par kultūras un izglītības centru Limbažu pagastā. Te darbojas izglītības biedrība „Imanta”, teātra grupa, bibliotēka, notiek dažādi sarīkojumi, veidojot bagātīgu un krāsainu ikdienu vietējiem iedzīvotājiem. Aktīvi darbojas Lādezera pamatskolas folkloras kopa, un raitu dejas soli uztur deju kolektīvs „Lādezers”.

Limbažu pagasta lepnums ir aktīvie ļaudis, gudrās galvas, kas spēj parādīt sevi gan Latvijas tirgū, gan ārzemēs. Pasaules ceļos izgājusi firma SIA „Super Bebris” ar savām koka paneļu mājām un SIA „EKLA” ar guļbūvēm, bioloģiskā saimniecība „Mikaitas”, izaugusi līdz 700 aitu lielam ganāmpulkam. Zemnieks Uģis Šalmis „Jumpravdzirnavās” gatavo miežu putraimus un grūbas, rupjā maluma miežu, kviešu un rudzu miltus, kā arī ražo auksti spiesto nerafinēto rapša eļļu pārtikai un biodegvielai. Par viesu nama „Meža salas” apmeklētāju labsajūtu rūpējas pirtnieks Roberts Šilings. Bet Džona Brauna raudzēto mājas vīnu no pašu audzētām jāņogām, upenēm, ķiršiem, bērzu sulas, ozollapām, rabarberiem, ērkšķogām, āboliem, dzērvenēm, liepziediem, gurķiem, u.c. var nobaudīt viesu namā „Jokas”.

Teritorija
Limbažu pagasts ir viena no Limbažu novada teritoriālajām vienībām. Robežojas ar Limbažiem, Umurgas, Vidrižu, Skultes pagastiem, Salacgrīvas novada Liepupes pagastu, Krimuldas novada Lēdurgas pagastu un Pārgaujas novada Stalbes un Straupes pagastiem.

Platība 228 km2
Iedzīvotāju skaits: 2489


Daba
Limbažu pagasta teritorija ir gleznaina un ir iekļauta Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta ainavu aizsardzības zonā. Lādes pusē Unikāla dabas vērtība ir viens aiz otra sarindojušies Skujas, Auzuņu, Mazezers, Dziļezers, Bruņķītis un Riebezers – tā ir Jumpravmuižas ezeru virkne. Šeit atrodas Dziļezera - Riebezera, Dūņezera un Purgaiļu purva dabas liegumi. Makšķernieku un atpūtnieku ērtībām ir izveidotas ugunskura vietas, izbūvētas 5 laipas, attīrīta peldvieta, sakopta apkārējā teritorija.
Nabes lepnums ir Sibīrijas ciedrpriežu stādījums. Valsts aizsargājamā dendroloģiskā stādījuma platība ir 0,15 Ha. Pļavā pie Ozolkalnu mājām iepleties Ozolkalnu ozols, tā stumbra apkārtmērs ir 6,6 m.

Uzņēmējdarbība
lauksaimniecība, kokapstrāde, tūrisms u.c.

Izglītība
Limbažu pagastā atrodas Lādezera pamatskola un Ozolaines pirmsskolas izglītības iestāde

Kultūra
Pagastā darbojas deju kopa „Lādezers” un Lādezera pamatskolas folkloras kopa. Strādā Lādes un Lādezera bibliotēka. „Stūrīšos” ar Jolantas Rābantes gādību izveidota izglītības un kultūras biedrība „Imanta”, bibliotēka, darbojas teātra grupa un notiek dažādi sarīkojumi, veidojot bagātu un krāsainu ikdienu vietējiem iedzīvotājiem.

Kultūrvēsture
Teritorijā atrodas arī dažādi arheoloģiskie un kultūrvēstures pieminekļi: ap 3000 gadu vecie Auru senkapi (Liepkalni), Buļļmuižas un Stūru senkapi, Īkšķeles svētā liepa - kulta vieta, Nabes muižas ansamblis ar arhitektūras pieminekli - 14. gs. Zviedru kapelu.

Novadnieki
Pagastā dzimuši un dzīvojuši dzejnieks Arvīds Grigulis, aktrise Jūlija Skaidrīte, komponists Alnis Zaķis, Brastiņu dzimta u.c.

Vēsture
Limbažu pagasta platība 1935. gadā bija 94,5 km². 1945. gadā pagastā izveidoja Limbažu un Pauku ciema padomes. 1954. gadā Pauku ciemu pievienoja Limbažu ciemam. 1956. gadā Limbažu ciemu iekļāva Limbažu pilsētas lauku teritorijā. 1971. gadā Limbažu lauku teritoriju reorganizēja par Limbažu ciemu un pievienoja Stienes un daļu Katvaru ciema. 1977. gadā pievienoja daļu Umurgas un Viļķenes ciemu, bet daļu Limbažu ciema iekļāva Limbažos un Liepupes un Skultes ciemos. 1991. gadā ciemu pārdēvēja par pagastu.[2] 2009. gadā Limbažu pagastu iekļāva Limbažu novadā.

Interesantas vietas

Langaču lidlauks -agrāk lauksaimniecības vajadzībām izmantoto  lidlauku tūkstošgades sākumā  iegādājās Gunārs Līcītis savu hobiju realizēšanai. Lidlauks sertificēts 2006.gadā un no 2009.gada lidlauks oficiāli atzīmēts Eiropas aviācijas kartēs. Iespējams apskatīt Limbažu apkārtni no putna lidojuma.

Viesu namā „Jokas” var nogaršot Džona Brauna vīnus, kas gatavoti no jāņogām, upenēm, ķiršiem, bērzu sulas, āboliem, liepziediem, gurķiem u.c.


 
Piesakies jaunumiem

© 2009-2024 Limbažu novada pašvaldība. Visas tiesības aizsargātas »