1. aprīlī Limbažu Vecajā rātsnamā notika projekta NutriLoopWorks "Cirkulāra barības vielu atgūšana ilgtspējīgām pašvaldībām" aktivitāte, kurā piedalījās nozares eksperti, pašvaldību pārstāvji un zinātnieki.
Pasākumu atklāja Jānis Remess, Limbažu novada publisko ūdeņu nodaļas “Alda” vadītājs, kurš uzsvēra sadarbības nozīmību ar zinātniekiem un nozares ekspertiem Dūņezera piesārņojuma problēmu risināšanā. Savukārt, Dagnis Straubergs, Limbažu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, akcentēja ilgtspējīgu risinājumu nozīmību vides aizsardzībā un reģionālā attīstībā.
Rūta Ozola-Davidāne no Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes iepazīstināja dalībniekus ar turpmākajām projekta aktivitātēm un sniedza pārskatu par plānotajām norisēm. Projekta vadošais partneris ir Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte.
Solvita Kostjukova no Latvijas Universitātes prezentēja bāzes datus, kas iegūti no ieinteresēto pušu intervijām. Tika izceltas galvenās problēmas un izaicinājumi fosfora noņemšanas procesā, kā arī iepazīstināts digitālā monitoringa rīka izstrādes koncepts.
Pasākuma otrajā daļā norisinājās aktīva diskusija un darbnīca, kurā piedalījās visi partneri. Diskusijas ietvaros tika:
Pasākuma noslēgumā Dūņezezerā tika paņemti ūdens paraugi.
Projekta galvenais mērķis ir izveidot pārrobežu sadarbībā balstītu risinājumu barības vielu atgūšanai pašvaldībās, izstrādājot trīs pilotprojektus barības vielu saistīšanai un to izmantošanai kā mēslojumam pašvaldību zaļajās zonās. Papildus projekts ietver digitālā rīka izstrādi ūdens piesārņojuma monitorēšanai. Šis risinājums atbalsta Bauhaus iniciatīvu, piedāvājot ilgtspējīgu pieeju, kas uzlabo ūdensobjektu estētisko kvalitāti un veicina to pieejamību sabiedrības labklājībai.
Pasākums bija nozīmīgs solis ceļā uz efektīvu un inovatīvu risinājumu izstrādi, kas veicinās gan vides aizsardzību, gan ilgtspējīgu resursu pārvaldību.
Nākamais ieinteresēto pušu pasākums notiks 6.maijā Kastrē, Igaunijā.
Projekta sadarbības partneri:
Kā arī sakām paldies par uzņemšanu Limbažu Vecais rātsnams un par ēdināšanu “Trīs kambari”.
NutriLoopWorks projekts (EE-LV00163) tiek īstenots Interreg Igaunijas - Latvijas pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027. gada ietvaros. Projekta galvenais mērķis ir veicināt aprites ekonomiku, atjaunojot barības vielas un samazinot piesārņojumu pašvaldību līmenī. Projekta ilgums 01.11.2024.- 29.02.2028
Foto un tekstu sagatavoja-
Lauma Dūmiņa
Limbažu novada tūrisma mārketinga speciāliste
Limbažu novada pašvaldības aģentūra "LAUTA"